Brüksel: Belçika-İsrail maçına ev sahipliği yapılması imkansız

İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları ve Gazze’ye saldırıları sebebiyle İsrail’e yönelik eleştiri ve protestolar devam ederken, Belçika’nın başkenti Brüksel’in belediye yönetiminden eylül ayında yapılması planlanan Belçika-İsrail futbol maçı hakkında açıklama geldi. Yapılan açıklamada, söz konusu UEFA maçına ev sahipliği yapılmasının emniyetsizlik ve olası protestolar sebebiyle ‘imkansız’ olacağı belirtildi.

‘ÖZELLİKLE BU SIKINTILI ZAMANLARDA BÖYLE BİR DUYURU YAPMAK…’

Reuters haber ajansının aktardığına göre, Brüksel belediye yönetiminden bugün yapılan açıklamada, “Brüksel şehri, King Baudouin Stadyumu’nda bir Belçika-İsrail maçı organize etmeyi imkansız addediyor. Dikkatli ve derinlemesine bir analizin ardından bugün özellikle bu sıkıntılı zamanlarda böyle bir maçın başkentimizde yapılacağını duyurmanın şüphesiz ki geniş çaplı gösterilere ve karşı gösterilere yol açacağına, bunun taraftarların, Brüksel’de yaşayanların ve polis güçlerimizin güvenliğini tehlikeye atacağına karar verdik” dedi.

UEFA MİLLETLER LİGİ MAÇI, 6 EYLÜL’DE

UEFA Milletler Ligi maçının 6 Eylül 2024 tarihinde yapılması bekleniyor. İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları Ekim 2023’ten bu yana devam ederken, dünyanın pek çok ülkesinde olduğu gibi Belçika’da da Filistin’e destek eylemleri düzenleniyor, öğrenciler üniversitelerinde oturma eylemleri yapıyor. Son olarak Ghent Üniversitesi, İsrailli kurumlarla akademik işbirliğini askıya alma kararı aldıklarını açıklamıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir