İzmir’in Birgi köyü turizmde ‘yeşil destinasyon’

MİTHAT YURDAKUL / İzmir – Yerel kalkınmanın destekleneceği İzmir’in Birgi köyü, kültürel ve doğal değerlerin korunduğu, enerji verimliliği ve yenilenebilir enerji uygulamaları ile bölge turizminin dört mevsime yayıldığı bir sürdürülebilir yeşil destinasyon haline dönüştürülecek. Projenin hedefleri arasında Birgi’de GSTC’nin (Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi) kriterleri ile uyumlu bir destinasyon dönüşümüne öncülük etmek, iklim risk değerlendirmesi ile mevcut ve gelecekte turizm destinasyonunu etkileyecek riskleri ve uyum tedbirlerini belirlemek, ziyaretçi taşıma kapasitesi çalışmasıyla Birgi’nin sosyal, çevresel, kültürel mirası üzerinde baskı yaratmayacak şekilde ziyaretçi planlaması yapmak, Birgi için bir markalaşma ve pazarlama stratejisi oluşturmak yer alıyor.

Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar, 2018-2023 yılları arasında Türkiye’nin enerji faturasının 348 milyar dolar, turizm gelirinin ise 186 milyar dolar olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

1 milyon dolar yatırım

“SENTRUM Projesi ile yeşil ve sürdürülebilir turizmi yaygınlaştırmak için çalışıyoruz. Bu kapsamda güneş enerjisi sistemleri, enerji verimliliği uygulamaları, ısı pompası sistemleri ve elektrikli araç şarj istasyonu gibi çevre dostu ve sürdürülebilir enerji çözümlerini hayata geçireceğiz. Su tüketimi ve tek kullanımlık ürünlerin azaltılması için çaba göstereceğiz. Projenin ilk fazında Ayvalık Küçükköy’deydik ve 18 ayın sonunda toplam 550 bin dolar yatırım yaptık. Pilot bir uygulama olmasına rağmen, çok başarılı sonuçlar kazandık. Birgi’de bu yatırımı 2 katına çıkaracağız.”

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Louisa Vinton ise, “Turizmden geçimini sağlayan bölge halkına sosyal ve ekonomik fayda sağlarken, doğayı koruyan ve değer veren daha yeşil, daha sürdürülebilir modeller geliştirmek hayati önem taşıyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir